Historie

warning: Creating default object from empty value in /home/soley/tunis.cz/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Nekropole Kerkouane

V roce 1929 byla nedaleko starověkého města Kerkouane objevena unikátní nekropole, která je dnes zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Kerkouane

Přestože je toto starověké město dnes poněkud zastíněno slavnějším Kartágem, ve skutečnosti je nejlépe dochovaným punským městem na světě a v roce 1985 bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Hadrumetum

Ještě před založením slavného Kartága byla v místech dnešního Sousse vybudována punská kolonie Hadrumetum.

Třetí punská válka (149 – 146 př.n.l.)

Poslední z punských válek byla sice oproti dvěma předchozím výrazně kratší, ale vysílenému Kartágu se stala osudnou.

Druhá punská válka (218 – 201 př.n.l.)

Po debaklu v bitvě u Aegatských ostrovů nezbylo zruinovaným Kartagincům, než se poohlédnout po nových oblastech a zdrojích surovin, jež by jim nahradily ztracená území na Sicílii a Sardínii.

První punská válka (264 - 241 př.n.l.)

Ve třetím století př.n.l. bylo celé středomoří rozděleno do sfér vlivu dvou největších rivalů, Říma a Kartága.

Příchod Féničanů a budování Kartága

Féničané, kmen původem z oblasti dnešního Libanonu, začali počátkem 1. tisíciletí př.n.l. kolonizovat téměř celé středomoří. Jejich vlivu se nevyhnula ani oblast Tuniska, kde v roce 814 př.n.l. založili slavné Kartágo.

První civilizace

Zhruba před osmi tisíci lety, tedy kolem roku 6000 př.n.l., se začaly v oblasti severní Afriky usazovat berberské kmeny. Osídlené území se táhlo od pobřeží Atlantského oceánu až po Arabský poloostrov. Jejich potomci žijí v Tunisku dodnes.

Pravěk v severní Africe

Ještě relativně nedávno vědci věřili, že první předci člověka se vyskytovali na území severní Afriky zhruba kolem roku 200 000 před naším letopočtem. Ale dnes je již jisté, že lidské kořeny na tomto území sahají mnohem hlouběji do historie.

Dějiny města Tunis

Dějiny tohoto města sahají opravdu daleko do minulosti, vždyť Tunis je jedním z nejstarších měst na Zemi. První důkazy o jeho existenci pochází již z druhého tisíciletí před naším letopočtem.

Syndikovat obsah